Nasze funkcjonowanie jest dziś immamentnie połączone ze Światem cyfrowym, w tym mediami społecznościowymi. Lubimy obserwować innych, podglądać ale i sami chwalić się swoimi mniejszymi
i większymi sukcesami z życia osobistego lub zawodowego. Niestety nie zawsze takie działanie będzie miało dla nas jedynie wymiar pozytywny. Zdarzają się osoby, które z mniejszych bądź większych pobudek zaczynają poza zwykłym wyrażeniem opinii wkraczać w nasze życie bez względu, czy tego chcemy czy nie. Czasami ta ingerencja jest na tyle intensywna, że zachowanie takiej osoby oddziaływuje na nasze samopoczucie, poczucie wartości a z czasem wywołuje stan zagrożenia i paniki. Wtedy mamy do czynienia ze stalkingiem czyli uporczywym nękaniem przez tą osobę. Poniżej przybliżę Państwu to coraz bardziej występujące przestępstwo, którego możecie stać się ofiarą.
Czym jest stalking ?
Stalking, to nic innego jak zachowanie sprawcy, który poprzez uporczywe nękanie ofiary lub jej osoby najbliższej wzbudza w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność. Ze stalkingiem będziemy mieli do czynienia również wtedy kiedy dojdzie do nękania przy użyciu wizerunku ofiary jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody osobistej lub majątkowej. Stalkingiem będzie zatem powtarzające się i niechciane zachowanie sprawcy, które może obejmować obserwację, śledzenie czy kontaktowanie się, które to zachowania wywołują stan zagrożenia, poniżenia czy zaniepokojenia u ofiary. Stalking może przybrać formę fizyczną, elektroniczną (najczęściej Internet) lub psychiczną.
Czy stalking jest przestępstwem ?
Stalking inaczej Uporczywe nękanie jest przestępstwem opisanym w art. 190a Kodeksu karnego. Za jego popełnienie wobec sprawcy może zostać orzeczona kara pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat, w sytuacji zaś gdy ofiara targnęła się na swoje życie granica wzrasta do lat 12.
Aby można mówić o tym, że mamy do czynienia ze stalkingiem konieczne jest wykazanie uporczywości w działaniu sprawcy. Pojęcie to choć nie zostało wprost zdefiniowane w ustawie nie mniej tu z pomocą przyszło liczne już orzecznictwo oraz poglądy doktryny.
I tak z uporczywością będziemy mieli do czynienia, gdy dana osoba powtarzalnymi zachowaniami skierowanymi w stronę innej osoby ogranicza jej wolność i powoduje u niej uczycie strachu i dyskomfortu. Kluczowe jest to aby zachowanie takie było wielokrotne, rozciągnięte w czasie i nagminne.
Kolejnym znamieniem jakie musi wystąpić to wzbudzenie u ofiary poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnego naruszenia jej prywatności. Co znamienne zachowania te muszą wywołać u ofiary negatywne emocje na tyle silne, które wprawiają ją w stan zagrożenia. Zaznaczyć należy, iż odczucia te nie muszą występować łącznie. Wystarczające będzie, iż ofiara wskutek zachowań sprawcy odczuwa silny lęk, poniżenie, udręczenie lub w inny sposób wpływa na jej sferę prywatną. Jednak sama uciążliwość zachowania sprawcy nie jest wystarczająca dla przyjęcia, że doszło do wypełnienia znamion owego przestępstwa.
Konsekwencje prawne
Z uwagi na wnioskowy charakter omawianego przestępstwa koniczne jest złożenie zawiadomienia organom ścigania. Jeśli ofiarą stalkingu jest małoletni wniosek o ściganie powinni złożyć jego rodzice.
W przypadku skazania sprawcy oprócz kary sąd może orzec zakaz zbliżania się do ofiary oraz kontaktowania się z nią bądź zakaz publikacji informacji o ofierze w Internecie. Nadto na osoby skazane mogą zostać nałożone obowiązki uczestnictwa w programach terapeutycznych mających na celu zmianę ich zachowań w przyszłości.
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią adwokacką w Konstancinie – Jeziornej. Rozumiem jak stresujące i trudne są tego typu sprawy, dlatego oferuję Państwu profesjonalne i sprawne wsparcie prawne.
Jakub Siwczyk
adwokat