Publikacje
Podział majątku małżonków a co z kredytem hipotecznym ?
Podział majątku małżonków a co z kredytem hipotecznym ? System polskiego prawa rodzinnego przewiduje ustrój wspólności ustawowej jako podstawowy w…
Zbycie udziału w spadku
Każdy z nas, czy tego chce, czy nie stanie się w pewnym momencie spadkobiercą po bliskiej nam osobie lub staniemy…
Odpowiedzialność lekarza za błąd w sztuce medycznej
Prawna ochrona zdrowia każdego z nas została usankcjonowana w art. 68 Konstytucji RP. Oznacza to, że ta kwestia posiada doniosły…
Przepadek pojazdu mechanicznego za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy Kodeksu Karnego obowiązujące od marca 2024 r.
Konfiskata pojazdu – a ściślej rzecz ujmując przepadek pojazdu mechanicznego – z powodu jazdy pod wpływem alkoholu to swoiste novum…
CZYNSZ NAJMU A INFLACJA
Czy czynsz najmu lokalu może ulec zmianie wskutek wzrostu inflacji w gospodarce a w związku z tym, czy możliwe jest…
ZNISZCZONE MIESZKANIE PRZEZ NAJEMCĘ? KROKI PRAWNE!
Wynajęcie mieszkania/domu to nie tylko benefity, zdarzają się też sytuacje, gdzie mamy do czynienia z nieuczciwym najemcą ale w sensie,…
Rozwód ! A co z długami ?
Długi mieszkaniowe po rozwodzie – kto i jak odpowiada ! Kiedy powierzacie mi Państwo prowadzenie spraw o rozwód poza pytaniami…
„Rozliczenia majątkowe konkubinatu po rozstaniu”
Statystyki ostatnich lat pokazują niezbicie, iż w Polsce instytucja małżeństwa przechodzi dość poważny kryzys. Jak pokazują dane GUS z 2021…
Demencja i inne choroby otępienne spadkodawcy a ważność testamentu
Demencje bądź inne choroby otępienne są poważnym i rosnącym problemem zdrowotnym i społecznym. Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego…
Co z mieszkaniem po rozwodzie ?
Wraz z uzyskaniem prawomocnego wyroku orzekającego rozwód małżonków do uregulowania pozostaje kilka kluczowych kwestii majątkowych. Jedną z nich jest mieszkanie…
„Ubezwłasnowolnienie – przesłanki i procedura”
Podstawowym prawem jakie posiadamy to prawo do samostanowienia, wyrażania opinii, ogólnie rzecz biorąc decydowania o sobie i swoim mieniu. Zgodnie…
Niealimentacja – uporczywe uchylanie się od alimentów.
Środki ochrony oraz konsekwencje prawne
W niektórych sytuacjach rodzinnych szczególnie takich, gdzie doszło do rozwodu małżonków lub rozstania się pary zaś z związku tego są…
Obowiązek alimentacyjny na dorosłe dziecko – do kiedy trzeba płacić!
Wielu rodziców staje przed dylematem do kiedy spoczywa na nich obowiązek alimentacyjny na swoje dzieci. Większość uważa, iż z chwilą…
„Zachowek – jak uniknąć jego zapłaty”
Zachowek jest instytucją prawa cywilnego, która wzbudza sporo kontrowersji i nie lada trudności w praktyce. Sporo osób dowiaduje się, czym…
Odpowiedzialność zapisobierców windykacyjnych za długi spadkowe
Ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr…
O Darowiźnie słów kilka…
W codziennej praktyce Kancelarii spotykam się z Państwa pytaniami dotyczącymi darowizny w szerokim jej ujęciu. Postaram się przybliżyć Państwu tę…